Zarządzanie szkodowością w firmie

Zarządzanie szkodowością w firmie

Utrzymanie floty pojazdów to niezbędny element funkcjonowania wielu firm. Samochody są nie tylko elementem wizerunku przedsiębiorstwa, ale przede wszystkim służą za narzędzie pracy, zapewniając pracownikom mobilność. Flota to jednocześnie duże koszty, można je jednak obniżyć. Jak? M.in. poprzez odpowiednie, umiejętne zarządzanie szkodowością, która ma istotny wpływ na wysokość składek ubezpieczeniowych floty pojazdów.

Auta służbowe pokonują zazwyczaj dużo więcej kilometrów niż te prywatne. To oznacza, że są też dużo bardziej narażone na kolizje, stłuczki czy wypadki. Poza zagrożeniem dla życia i zdrowia kierowców, zdarzenia na drodze powodują naprawy, które mocno ograniczają mobilność pojazdów w firmie, a tym samym mają wpływ na działalność zarobkową firmy. Częstotliwość szkód przekłada się także na wysokość składek ubezpieczeń, które są jednym z bardziej kosztogennych składników TCO, czyli całkowitych kosztów utrzymania (posiadania) firmowych aut.

Bezpieczeństwo jako bezwzględny priorytet

 Celem menedżerów flot oraz właścicieli firm powinno być zapewnienie kierowcom maksymalnego bezpieczeństwa, a tym samym utrzymanie pełnej mobilności i ograniczenie szkodowości w firmie. Ułatwia to „polityka flotowa”, określająca zarówno zasady korzystania z samochodów służbowych, ogólne zasady postępowania na drodze jak również co bardzo ważne określa system kar i nagród dla użytkowników samochodów służbowych powiązany z liczbą szkód, do których doszło z ich winy. Jest to jeden ze strategicznych dokumentów dla floty – mówi Daniel Trzaskowski, Dyrektor Zarządzający Biznesu Flotowego Volkswagen Leasing GmbH Oddział w Polsce.

W ramach świadomego programu zarządzania bezpieczeństwem oraz działań prewencyjnych, kluczowe jest, aby wszyscy użytkownicy aut w firmie stosowali się do zapisów polityki flotowej. Zadaniem menedżerów jest także uświadomienie pracownikom, że kwestie bezpieczeństwa są priorytetem, a wypadki przynoszą szkodę całej firmie.

Telematyka dla bezpieczeństwa

Wprowadzenie telematyki do floty to krok milowy w zarządzaniu parkami pojazdów. Dzięki nowoczesnej technologii pozwalającej na kontrolę i analizę danych można znacznie usprawnić funkcjonowanie floty, a jednocześnie zwiększyć bezpieczeństwo kierowców i uzyskać duże oszczędności. Innym obszarem, w którym telematyka przynosi wymierne korzyści jest kontrola eksploatacji pojazdów. – Poprzez analizę spalania oraz m.in. monitorowanie stylu jazdy oraz liczby kilometrów pokonywanych prywatnie, firmy mogą obniżyć zużycie paliwa, a tym samym kosztów związanych z flotą. Przypomnę, że w całkowitych kosztach posiadania samochodu, paliwo i płyny eksploatacyjne stanowią około 30 proc. wydatków. Takie działanie pośrednio przyczynia się także do zmniejszenia ilości emisji szkodliwych substancji, co jest konkretnym pożytkiem dla środowiska w przypadku uzyskania spadków w skali całej floty w ciągu roku – tłumaczy Daniel Trzaskowski.

Przedsiębiorcy i właściciele firm wykorzystują telematykę do monitoringu stylu jazdy kierowców. Pozwala im to wykorzystać zgromadzone w ten sposób dane np. do stworzenia rankingu kierowców i wprowadzenia systemu motywacyjnego z elementami grywalizacji. Ci, którzy mogą się pochwalić bezszkodowym stylem jazdy, otrzymują premię. Dzięki takim rozwiązaniom użytkownicy pojazdów uczą się dobrych nawyków i wzorców bezpiecznego, przemyślanego stylu jazdy.

Dane telematyczne istotne dla wysokości składki

Rozwiązania telematyczne są też wykorzystywane przez firmy ubezpieczeniowe, gdyż pozwalają na uzyskanie dokładnych danych na temat stylu jazdy kierowcy (hamowanie, przyspieszanie, pokonywanie zakrętów, prędkość, dostosowanie jazdy do rodzaju drogi itp.).

Jednym z przykładów wykorzystania telematyki w ubezpieczeniach komunikacyjnych są polisy typu UBI (ang. Usage Based Insurance). Jedno z pierwszych tego typu rozwiązań na polskim rynku wprowadził do swojej oferty Volkswagen Financial Services. Aplikacja InMobi to rodzaj ubezpieczenia pojazdu, w którym koszty zależą od zachowania kierowcy na drodze i sposobu eksploatacji auta.

– Celem programu jest edukacja i wyrabianie dobrych nawyków wśród użytkowników pojazdów. Dzięki bezpiecznej i przepisowej jeździe, kierowcy indywidualni, ale i firmy uzyskują atrakcyjne zniżki na ubezpieczenia. Przekłada się to na poprawę bezpieczeństwa, a przy tym konkretne korzyści finansowe dla przedsiębiorstwa. Dodatkowo aplikacja ma funkcję ostrzeżeń o sytuacji na drodze. InMobi jest na etapie pilotażowym, ale od października 2018 roku będzie dostępna u wszystkich dealerów Grupy Volkswagen w Polsce – wyjaśnia Magdalena Kaca, Dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Volkswagen Financial Services.

Aplikację można pobrać bezpłatnie w autoryzowanych sklepach App Store i Google Play, a po jej zainstalowaniu użytkownik InMobi w trakcie jazdy otrzymuje natychmiastową informację o ocenie swoich zachowań za kierownicą.

 Źródło: Flota, 12.09.2018

Kontakt dla mediów

Zarządzanie szkodowością w firmie

Piotr Żabowski
dfusion communication

piotr.zabowski@dfusion.pl